Automatické pohony garážových vrat zajistí pohodlí navíc

23.06.2014 14:38
Každodenní užívání garáže má být pohodlné a bezpečné. Vyplatí se investovat do komfortu a pořídit automatické otevírání garážových vrat i brány. Pak vjedeme přímo do garáže, aniž bychom museli z auta vystupovat a s bránou či vraty mechanicky manipulovat.
Pohony vybíráme zejména podle velikosti vrat, jejich hmotnosti, prostorových možností. Automatické pohony mají různou rychlost otevírání, ty komfortnější se otevírají a zavírají rychleji - šetří tím teplo, které z garáže nemá šanci za tak krátkou dobu uniknout.

 

 

Zásadní pro výběr brány je velikost vjezdu, dostatek volného místa, vzhled plotu a brány.
 

Otevřeme jedním tlačítkem

Mechanické otevírání garážových vrat není pohodlné. Daleko komfortnější je automatika s kvalitním pohonem.
Zařízení se montuje zejména podle hmotnosti vrat, nabízí se přitom různé rychlosti otevírání (14 cm/s až 22 cm/s).
Určitě se vyplatí zvolit pohon s ochranou proti vypáčení vrat. V případě, že jsou garážová vrata zavřená, zapadne zámek automaticky do dorazu vodicí lišty.
Patentované zamykání vrat funguje mechanicky, tedy bez elektrického napájení. Z hlediska bezpečnosti je důležité, že vrata přeruší svůj chod v případě najetí na překážku.
 

Pohony pro vjezdové brány

Typ brány, její velikost a hmotnost je zásadní. Automatický pohon vybíráme podle toho, zda máme bránu křídlovou (otočnou) nebo posuvnou. Otočná je náročnější na prostor (musíme mít dostačující prostor pro zaparkování auta), posuvné provedení šetří místo.
Pro křídlové brány se vyplatí zvolit podzemní pohony, které jsou uloženy v zemi ve speciálním antikorozním boxu. Takový pohon nijak nenarušuje vzhled brány. Na trhu je velké množství pohonů určených pro různé provedení bran (otočné jednokřídlé, dvoukřídlé, posuvné) a vyplatí se volbu konzultovat s odborníkem. Na specializované firmě necháme i montáž, za kterou ručí.
Pohony vjezdových bran mají spolehlivou automatiku, konkrétní typ volíme podle velikosti a hmotnosti brány. Brány do šířky 6000 mm a hmotnosti do 300 kg potřebují jiný pohon než s větší hmotností do 500 kg a šířky až do 8000 mm. U těžkých bran je na místě otestovat, zda „pracují“ plynule a tiše, aby nerušily sousedy, zajímáme se i o design výrobku.
Pohony se ovládají tlačítkovým ručním vysílačem (dálkovým ovladačem, který se vejde do kapsy), s jehož pomocí aktivujeme i garážová vrata, vstupní osvětlení nebo příjezdovou cestu. Řídicí jednotka dává pohonu povely, co má právě dělat, zda se zcela otevřít, či jen částečně. Má i další praktické funkce, jako pomalý rozjezd a dojezd, umí se plynule zastavit.
V zařízení nechybí světelná závora, která pracuje na principu fotobuněk a dává i kolemjdoucím jasně najevo, že z brány vyjíždí auto. Pohony bran jsou spolehlivé, při nečekané překážce se ihned zastaví.
V chladnějších oblastech s častou sněhovou nadílkou si můžeme do zařízení pořídit tzv. integrované zahřívání. Díky němu automatika nezamrzne a bude spolehlivě fungovat.
Moderní garážová vrata nejsou jen tzv. dveře do garáže, ale mají daleko více funkcí. Patří k nim bezpečnost a ochrana proti vloupání, pohodlná obsluha a atraktivní design. Důležité jsou i jejich tepelně izolační vlastnosti. Při výběru garážových vrat musíme přihlédnout i ke konkrétním nárokům na jejich užívání. Jiné požadavky má ten, kdo má samostatně stojící nevytápěnou garáž, jinak je tomu v případě garáže, která je součástí domu a je v ní třeba i kutilská dílna.
 

Jak jsou vrata zabezpečena, nehrozí úraz, když jsou v chodu?

Vyráběná vrata splňují bezpečnostní předpisy podle evropské normy. Jsou konstruována tak, aby odstranila různé možnosti zranění, jako sevření prstů, vsunutí ruky po stranách zárubní. Máme i patentované záchytné zařízení proti prasknutí lana a pružiny nebo zabezpečení pro případ zlomení pružiny. Tyto patenty zamezují pádu křídla vrat, což je u svisle se otevírajících sekčních vrat zvlášť nezbytné.
 

Dřevěný zahradní nábytek z masivu. - Brány, ploty a pletivo