Brány a branky

Brány, pohony pro brány, elektrické pohony pro brány s dálkovým ovládáním

Pro vjezd dovnitř oplocení slouží brány. Brány mají několik možných provedení. Brány mohou být jednokřídlé - jedná se o nejjednodušší typ bran. Jednokřídlé brány dále dělíme na posuvné a otevírací. jak posuvné, tak otevírací brány mohou pohánět pohony nebo se může jednat o klasické brány určené k ručním tevírání. Pak máme dvoukřídlé brány. U těchto bran je každé křídlo zavěšené na samostatném sloupku oplocení. I dvoukřídlé brány mohou být ovládány pohony (zde je množné číslo slova pohony na místě, neboť každé křídlo brány potřebuje vlastní elektromotor neboli servo) a samozřejmě i ručně. Vícekřídlé brány než dvoukřídlé se v současnosti realizují jen výjmečně a pouze tam, kde není z nějakého důvodu možné použít běžné jednokřídlé nebo dvoukřídlé brány.

Branky pro ploty a oplocení

Pro vstup dovnitř oplocení se využívají branky. Branky a brány odlišuje účel (branky jsou pro osoby a brány pro vozidla) a pak samozřejmě velikost. Branky odpovídají rozměrům normovaným dveřím, lze je prodávat přes eshop právě díky normovaným rozměrům a jsou ve většině jednokřídlé. Branky mohou být rovněž vybevany pohonem, ale většinou se pohony pro branky nepoužívají. Důvodem je nízká rychlost serva pohonu. U branky se prostě vyplatí ušetřit a otevírat si jí ručně.

Elektrické pohony pro brány a dálkově ovládané pohony a serva

Serva, nebo-li servomotory slouží jako pohony pro brány a výjmečně i branky. Důvodem, proč se serva rozšířila je typická lidská vlastnost (ne, závist to tentokrát není) a to lenost. Člověk je prostě líny a elektrické pohony brány mu usnadňují život. Elektrický pohon se mimochodem neuplatnil pouze u bran (a již zmíněných branek), ale i u vrat. Vrata zde řešíme pouze okrajově, není ovšem na škodu připomenout, že i vrata (garážová, rolovací, sekční) mají své pohony servomotory.


Dřevěný zahradní nábytek z masivu. - Brány, ploty a pletivo