Úspěch sekaček od Kolína. Vari utržilo za první pololetí stejně jako loni za celý rok

19.08.2013 17:45

Deštivé jaro a export do Afriky posouvají českou firmu Vari vyrábějící sekačky vpřed. "Za první pololetí jsme utržili více než 170 milionů korun, což byl celoroční loňský obrat. Pro rok 2013 čekáme meziroční nárůst obratu o 60 milionů korun," říká pro IHNED.cz Jiří Belinger, šéf firmy Vari.

V Libici nad Cidlinou vyrábí spolu se 78 zaměstnanci sekačky na vysokou trávu a malotraktory. Letos na jaře dost pršelo a tak se mu v podnikání dařilo, trávy narostlo po republice opravdu hodně. "Prodáváme farmářské sekačky pro majitele luk a sadů, například pro ty, kteří trávu následně zpracovávají na krmení," popisuje sortiment společnosti Vari její šéf Jiří Belinger.
Letošní nárůst v prodejích zemědělských strojů od Kolína je díky tomu tak vysoký, že už v pololetí vyrovnal celý loňský hospodářský výsledek společnosti. "Za první půlrok jsme utržili přes 170 milionů korun, což je stejný obrat jako za celý rok 2012," říká k výsledkům hospodaření Belinger. Loni jeho firma dokázala utržit za první pololetí 115 milionů, letošní růst je tedy zhruba o 50 procent.
"Druhé pololetí nicméně bývá obecně slabší, hlavní sezonu máme vždy na jaře. V druhé polovině roku proto předpokládáme obrat kolem 60 milionů. Celkem by to za celý rok 2013 mělo být 230 milionů korun, vloni to bylo jen 170 milionů. Nárůst za celý rok by měl být 60 milionů korun oproti loňsku," doplňuje k číslům firmy Jiří Belinger.
Zatímco malotraktory prodává převážně v zahraničí (například i v Africe), v Evropě je firma úspěšná především se sekačkami na vysokou trávu. V Česku s nimi firma dokonce obsadila už zhruba polovinu trhu. "Kupují je především fyzické osoby s pozemky nad 3 000 metrů čtverečních i údržby hřbitovů, sadů a všichni, kdo se musejí starat o členitý terén," tvrdí šéf firmy.
Za růstem prodejů stojí podle Belingera nejen deštivé počasí, ale i růst exportu. Na něj připadá dokonce 50 milionů korun z celkového navýšení tržeb. Nyní Vari exportuje do 27 zemí, v horizontu několika let by ale chtělo být na 35 trzích. "Nemá cenu to přehřát. Každý rok přidáváme dvě země. Náš hrubý zisk se počítá v řádech desítek milionů, čistý zisk je v řádech do deseti milionů," vrací se k číslům Belinger.

Zdroj: https://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-60436860-uspech-sekacek-od-kolina-vari-utrzilo-za-prvni-pololeti-stejne-jako-loni-za-cely-rok


Dřevěný zahradní nábytek z masivu. - Brány, ploty a pletivo